Teksti suurus:
A A A

Head ja paremat saabuvat uut aastat!

28.12.2020
Aasta lõpus võetaks tavaliselt aasta kokku ja tehakse plaane uueks. Aastat kokku võtta on äärmiselt keeruline, sest tegemist oleks justkui mingi halva naljaga. Ma poleks eluilmas uskunud, et tekib aeg, kus panka ei saa siseneda kui maski ees pole või kus tarbimismängude auhindadeks on näomaskid. Paraku see aeg saabus ja võib juhtuda, et sellest saabki meie uus reaalsus.
• Märtsis saabus viirus Raplamaale. Väljaõppealased piirangud karmistusid, meie malevlasi vajati lennu- ja bussijaamades, haiglate perimeetrite julgestamisel, testimis- ja piiripunktides, meie tublimad malevlased-naiskodukaitsjad panustasid kuni 200 töötundi. Aitäh!
• Sel aastal täitus Rapla maleval 30 aastat ametlikust asutamisest. Aastapäevapeo plaanid olid suurejoonelised, kuid paraku sunniti meid pidutsema omaette. Kevadel me pidu ei pidanud.
• Enne jaanipäeva näitas taset maleva lahingukompanii õppusel HUNT-20.
• Sügiski algas samuti lootusrikkalt, maleva juhatusega saime maha peetud meeldejääva maleva suvepäeva Karitsal. Tõele au andes oli see takkajärgi aasta parim võimalus malevlastega kokku saada ja juttu puhuda, sest kurjemate ilmade saabudes tõstis ka viirus taas pead, mille tõttu tuli ära jätta ka traditsiooniline maleva jõulupidu...
Kas midagi head saab ka lõppeva aasta kohta välja tuua? Ikka saab.
• „tänu“ viirusele on malev muutunud paremaks partneriks politseile, päästeametile, valdadele;
• me taaskäivitasime Raplamaa Sõnumite vahel „Põhjakotka“ vahelehe;
• kuigi rahvarohke maakaitsepäev jäi ära, tähistasime pidulikkusega Vana-Vigalas Võidupüha ning
• aasta viimasel kuul nägi ilmavalgust raamat „Kaitseliidu Rapla malev 30“.
Nii see aasta linnulennult vaadelduna välja nägi.
Mida aga võiks tuua aasta 2021 Rapla malevale?
Eks ta keeruline on ennustada sellistes tingimistes, aga arvan, et mõned suunad ja plaanid võiks ikka maha hõigata.
• 2021. aastal sooviksin taastada Märjamaa malevkonda. Nimelt andis KL ülem välja oktoobris käskkirja, millega ta muutis allüksuste nimetuseks vajalike inimeste piirarvu. Selle kohaselt Märjamaa üksik-kompanii annab nüüd malevkonna mõõtu välja. See otsus aga nõuab praeguse Märjamaa Üksik-kompanii üldkoosolekut.
• Teiseks tegevussuunaks oleks kõigile maleva liikmetele konkreetse ja selgesõnalise ülesande leidmine. Sõjalistesse üksustesse kuulujatel on lihtsam, aga 2021. aastal täpsustame ka nn mittevõitlejatele ülesandeid, st et arendame sõjalise võime kõrvale mittesõjalisi, kuid vajalikke funktsioone ja ülesandeid - olgu selleks Naiskodukaitse baasil loodud evakuatsioonirühm või maakonnas väljaarendatav vaatlusvõrgustik, või miski muu – iga okas loeb, iga malevlane-naiskodukaitsja suunatud panus täpsustub.
• Kolmandaks, kui vähegi olud võimaldavad, on tähtis väljaõppe jätkamine ja kvaliteet. Augustis alustame uues sõdurioskuste kursusega, ka uued relvad peaksid meile jõudma järgmise aasta sees või ülejärgmise aasta algul. Hajutatud lahingtegevus, erialarelvad, esmaabi, miiniõpe - need on märksõnad, millele keskendume järgmisel aastal.
• Neljas tegevussuund võiks olla koostöö ja avatus. Maleva liikmeskond on küll kokkuhoidev ja tubli, aga me vajame juurde täiendust. Eelmisel nädalal võtsin vastu maleva ridadesse kaheksa uut liiget, selle põhjal võin väita, et Raplamaal on veel inimesi, kes vajavad just Sinult seda viimast pisikest tõuget Kaitseliidu või Naiskodukaitsega liitumiseks. Isamaalised inimesed ajavad ühte asja, pole vahet kas sa oled noorkotkas, naiskodukaitsja või kaitseliitlane. Koos õppusel osalemine, koos tegemine, koostöö näitab noorteorganisatsioonidele selgemini, kuhu neid oodatakse ja mis neid ees ootab. Uuel aastal proovime ühiselt omi asju ajada, seda nii ülemalevaliselt kui kohapeal: malevlased-naiskodukaitsjad ja noored.

Üheskoos oleme tugevad ja ei murra meid ükski pahalane!
Palju kordaminekuid uuel aastal!

Valjo Tooming
Major
malevapealik