Teksti suurus:
A A A

KL taasloomise tähistamine Järvakandis

11.02.2019
Nii nagu vabade eesti hõimude vanemad tulid asju ajama Raikkülla muinasajal, nii nagu Varbola linnus ei alistunud mitte kellelgi mitte kunagi, nii tulid 17. veebruaril 29 aastat tagasi Järvakanti kokku mitte küll väliselt vabad, kuid südames juba kindla otsuse teinud 125 meest- naist, et vajadusel relv käes vabaduse eest seista: siin võeti vastu otsus taasluua Eesti Kaitseliit.
 
Kaitseliit oli esimene riigikaitsestruktuur, mille tegevus taastati poolteist aastat enne Eesti taasiseseisvumist ja neli aastat enne võõrvõimu relvakandjate lahkumist Eesti territooriumilt. 125 Järvakanti kogunenud inimest tiivustas tagant tunne, et on vaja ajada Eesti asja. Kuigi neil polnud veel selget visiooni, kuidas seda teha, rääkimata ettekujutusest, milline peaks olema sõjaväeline organisatsioon, olid kohaletulnud julged mehed ja naised teerajajateks, esimesteks julgeteks, nende järel julgesid ja söandasid liituda ka palju teised.
 
Tänu neile julgetele, langetasid 1990-ndate alguses paljud inimesed tõsise ja ka mõneti ohtliku otsuse liituda Kaitseliiduga ja nende panus taastatud Eesti omariiklusse on väga suur. Oluline on, et Kaitseliit pole Eestile andnud ainult tublisid sõjaväelasi ja politseinikke, vaid paljud kaitseliitlased on ka väga head ettevõtjad, õpetajad, spetsialistid või lihtsalt tublid kodanikud, keda kõiki seob ühine soov - teenida oma isamaad, relvaga või relvata!

Tsiteerin Ene Ergmad, kes üheksa aastat tagasi, Riigikogu esimehena Järvakandis ütles: „20 aasta jooksul on Kaitseliit läbinud pika arengu ja pälvinud rahvalt kõrge usalduse. Vabale tahtele ja omaalgatusele toetudes on Kaitseliit suurendanud rahva valmisolekut kaitsta Eesti iseseisvust Kaitseliit on väärtustega liit, mis seob liikmeskonnaks väga erinevaid inimesi erinevatelt elualadelt. Neid inimesi seob üks tahe ja eesmärk – kaitsta Eestit. „Kaitseliit on kaitsev võrgustik, mis katab meie maad“.
 
Kaitseliidu Rapla malev avaldab siirast tänu Järvakandis Kaitseliidu taasloomise mälestusmärgi juures kõigile Raplamaa meestele ja naistele kes 29 aastat tagasi sel koosolekul osalesid.
Kutsun üles kõiki kaitseliitlasi- naiskodukaitsjad - noori kotkaid – kodutütreid oma kohalolekuga seda Järvakandis lehvivat vabaduse vaimu 17. veebruaril kell 10.00 tervitama.

 
 
Valjo Tooming
Major
Rapla maleva pealik


Foto: Kaitseliit