Teksti suurus:
A A A

Pealiku aastalõpu pöördumine

31.12.2019
Head Rapla maleva kaitseliitlased, naiskodukaitsjad, noored kotkad ja kodutütred.
 
Lõppeval, 2019. aastal asuti Kaitseliidu olemust (taaskord) ümbermõtestama. Selleks et sihte muuta, peab teadma, kus me praegu oleme ja mida teeme. Mida Rapla maleva kohta 2019. aasta kohta võiks siis öelda?
Minu hinnangul oli üsna rahulik aasta. Maleva sõjaaja allüksused jätkasid oma võimekuste alalhoidmist ja edasiarendamist, seda kinnitavad õppused „Hell Hunt“ ja rahvusvaheline õppus „Hunt/JEF“ ning läbi viidud lahinglaskmised. Rõõmu tegi rohkearvuline sõdurioskuste kursus, mis üle aastakümnete oli 30-liikmeline.
 
Laiapindse riigikaitse poole pealt võiks esile tuua jaanilaupäeval toimunud maakaitsepäeva Kehtnas, mille kohta olen kuulnud mitmelt poolt kiidusõnu korraldajatele.
 
Koos Päästeameti Rapla piirkonna ja Rapla politseijaoskonnaga alustasime novembris meie vallavalitsustele - Kohila, Rapla, Kehtna ja Märjamaa - nn kriisõppe andmist. Sügistorm Võrumaal ja detsembritorm kogu Eestis näitasid, et kaasaegse heaoluühiskonnaga harjunud inimese sõltuvus toimivast taristust ja harjunud mugavustest muutub üha suuremaks. Kaitseliitlane olgu Raplamaal see, kes ei kaota peab, oskab teha ettevalmistusi ja oskab abistada vajadusel teisi. Aga ega siis kriis ei tähenda ainult tormi - suuremad liiklusõnnetused, tulekahjud, elektrikatkestused, lumeuputused, jne - ka need võivad juhtuda rahuajal Raplamaal.
Uuel aastal jätkame vallavalitsuste õpetamist, kaasates ka külavanemaid ja ühistuesimehi. Kaugemaks eesmärgiks on tagada iga Raplamaa elaniku minimaalne toimetulek erinevates kriisisituatsioonides.
 
Kohe-kohe on uksele koputamas 2020. aasta, mis on tegude- ja sündmusterohke: kõigepealt 17. veebruaril täitub Kaitseliidu taasloomisest Järvakandis 30 aastat (Tähistamisüritus ise leiab aset küll 15. veebruaril). Peolainel jätkates tähistame maleva 30. aastapäeva 18. aprillil. 30 aastat on päris palju, et korraldada lisaks selleteemaline fotonäitus ja kokku panna maleva kroonikaraamat. Ootame mõlemasse valdkonda vabatahtlike panust!
 
Maakonna maakaitsepäev leiab aset sedapuhku Kohilas.
 Aasta teises pooles toimub ülemaakonnaline sisekaitseõppus, alustame uue sõdurioskuste kursusega, jätkuvad erialakursused, jne - tegevust jagub igale kaitseliitlasele ja naiskodukaitsjale, rääkimata noortest!.
 
Need ülalloetletud üritused-õppused-kursused on korraldatud maleva poolt, aga kuhu jääb vabatahtlik isetegemise vaim, koostegemise rõõm?

Kohe on käes aastalõpp, võtkem üheskoos selles kiires elutempos aeg maha, mõtisklegem kuidas läks meil aasta vabatahtlikuna? Kas tänu Sinu Kaitseliitu kuulumisele ja tegevusele 2019. aastal on Raplamaal pisutki parem ja turvalisem? Kui ei, siis seadkem atra ja tehkem plaane järgmiseks aastaks - mida just Sina ja mida iga teine kaitseliitlane siin maakonnas saab teha, et Teenusel, Pahklas, Vahastus või Ellamaal 2020 midagi ei juhtuks ja kui juhtub, siis kuidas Kaitseliit ja Naiskodukaitse tegutsema peavad.
 
 
 
Tujuküllast aastavahetust, hea Rapla malev!