Teksti suurus:
A A A

Saabuva võidupüha tervitus

18.06.2020
Hea Rapla malev

Väljas on Eestimaa suvi - kõik õitseb, lõhnab, sillerdab, särab. Käes on suvise pööripäeva aeg.
Jaanilaupäev on olnud võidupüha. 1919. aastal andis kindral Ernst Põdder välja päevakäsu, et sel päeval saadud võitude puhul meie põlise ja äraandliku vaenlase üle, linnades ja maakohtades saaks lipud välja pandud ning kohalikes garnisonides sõjaväeparaadid toime pandud.
16. veebruaril 1934 otsustas Riigikogu muuta 23. juuni riiklikuks pühaks. Võidupüha tähistati siis peamiselt kohalike pidudega, erandiks oli Eesti Vabariigi 20. juubeliaasta 1938. a kui Tallinnas võidupüha ja XI üldlaulupeo puhul pühitsemine suurejooneliselt ette võeti. Vabaduse väljakul toimunud paraadil osalesid kaitseliitlased, naiskodukaitsjad, noorkotkad ja kodutütred- kokku 16000 inimest.
Ka sel aastal tähistatakse võitu Landeswehri üle pigem kohalikul tasandil, kuna COVID-19 pole veel taandunud. Ja ega vist sobigi pidutseda kui viirus on oma laastamistööd teinud.
Kuigi Raplamaal viirus kombitsaid laiali ei ajanud, olime me valmis: mitmed kaitseliitlased ja naiskodukaitsjad käisid Tallinnas abis sealseid vabatahtlikke toetamas, olime valmis ka Rapla politseile appi tulema. Aitäh kõikidele panustajatele.
 
Viiruseperioodi suurimad panustajad heiskavad igas maakonnas 23. juuni hommikul igas maakonnas pidulikult riigilipu - Sälli Hinrikus ja Kevin Sakermaa teevad seda meil Varbola linnuses 23. juuni hommikul kell 07.00.
Vabariigi Presidendilt saadud võidutule toovad Raplamaale seoses Noorte Kotkaste 90 aastapäevaga maakonna parim noorkotkas Romet Metssalu ja parim noorkotkaste rühmajuht Kaja Heinsaar.
Maakonna pidulikum sündmus algab juba 12.30 paiku Kivi-Vigalas. Piduliku rivistusega annavad pühaliku tõotuse kodutütred, noorkotkad ja naiskodukaitsjad. Peale seda umbes tunni aja pärast, pool kaks, saabub võidutuli. Annan tule edasi vallavanematele, kes viivad tule oma koduvalda Vabadussõja ausamba juurde, kust soovijad saavad tule endale jaanituleks viia.

Fotol kirikutorn-mälestussammas Vigala meestele, kes hukkusid 1905. aasta sündmustes, Esimeses maailmasõjas ja Vabadussõjas. Kaitseliidu Rapla maleval on traditsioon võidupühiti käia maakonna Vabadussõja ausammastele langenutele mälestust avaldamas. Nii ka see kord. Kedagi ei unustata!
 
Ilusat võidupüha!
 
Rahulikku jaaniõhtut!

Valjo Tooming
malevapealik